© 2016 1Grafik
Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım Nedir?

Tasarım Nedir?

Tasarım, insanoğlu’nun varoluş’undan beri gelen, somut veya soyut olarak nitelendirilebilen düşünce akımlarıdır. Tasarım aynı zamanda yüce yaratıcı’nın tasarladığı evren’in biz aciz kulları tarafından bir ilham kaynağı olarak benimsenmesidir. Tasarım sadece insanlara özgü olmamakla birlikte tüm canlılar aleminde bu tasarım akımlarının izlerini görebilirsiniz. Bir kuş yaptığı yuva’nın şeklini, pozizyonunu vs. yaratıcının bıraktığı izlerden öğrenir. Bizde bu kuşlar gibi tasarımı bir araç olarak kullanıp günlük hayatımızı buna göre şekillendiririz.

Tasarım, içinde bulunduğu zaman ve mekandan etkilenir bu sebep’ten dolayı geçmişin izlerini taşır. Antik dönemden kalma hiyeroglif’ler, Sümerlerin çivi yazısını bulması, Mısır’da ki piramitler, Eyfel kulesi, Sultanahmet Camisi, savaş aletleri, süslemeler, çanak, çömlek aklınıza eski çağlardan gelen ne varsa hepsi birer tasarım akımının sonuçları olarak tarihe geçmiştir.

Günümüz de tasarım denilince akla gelen ilk şey teknoloji gelir çünkü, yaşantı tarzımız gereği ihtiyaç duyduğumuz ölçüde tasarımsal fikirlere ortaya koyarız. Giderek artan insan nüfusuna daha çok barınak sağlamak için nasıl gökdelenler, binalar inşa ediliyorsa diğer alanlarda da insanlar ihtiyaç doğrultusunda tasarımı bir sihirli değnek olarak kullanıyorlar. Bir uçağın uçması için gerekli olan dizayn’ın sağlanması insan’nın hayal etmesi ile ortaya çıktı yani tasarlamasıyla… Bu sebeptendir ki tasarım aslında bizim bir parçamız, elimiz, kolumuz gibi o olmadan hayatımızı idame ettiremeyiz.

 

“Unutmayın herşeyinizi elinizden alabilirler ancak hayallerinizi asla…”

 

tasarim-gecmisi

tasarımın geçmişi

loader